Nesten tre ganger Norges befolkning i en enkel by. Byen har lett for å bli et fascinerende kultursjokk. Her er det et mylder av gater, smug, busser og forretninger fulle av beijingere som er opptatt med sine hverdagslige sysler. Trafikken er intensiv, men innimellom avløses den av behagelige, grønne parkoaser hvor beijingerne hviler ut, raster, går tur eller trimmer. Er du på morgentur, så kikk innom for å få et glimt av kinesisk morgengymnastikk.
Beijing huser noen av verdens absolutt fremste byggverk og verdens kulturarv. I tillegg til den imponerende kinesiske muren, som bukter seg forbi byen, finner du Den forbudte byen her. Den forbudte byen består av hundrevis av bygninger, hager og keiserpalasset. Det enorme riket ble styrt herfra i 500 år. Helt frem til 1911 - da det siste kinesiske dynastiet falt - var området stengt for vanlige dødelige.
Beijing er en by i omveltning. OL i 2008 er i emningen og nybyggingen er i full gang. Nattelivet begynner å ta en moderne, vestlig form, og det åpnes flere og flere barer og klubber. I takt med at markedsøkonomien skyter fart, vokser det frem nye shoppingsentre. Her sloss billig elektronikk og merkeklær om plassen, sammen med kopier og originalt håndverk. Tilbudet er enormt. Det er fastfoodkjeder og restauranter overalt, men disse er fortsatt i stort mindretall i forhold til gatestandene som tilbyr kinesisk husmannskost.
På tross av moderniseringen er det de tradisjonelle områdene i Beijing som lokker flest besøkende og kameralinser. I disse såkalte hutongområdene, med kvadratiske inngjerdinger og smale hageparseller, er mye fortsatt slik det var den gang keiseren og Djingis Khans barnebarn lot dem bygge på 1200-tallet.
Beijingområdet ble befolket tidlig. Etterlevningene etter det såkalte beijingmennesket har blitt datert til å være 500.000 år gammelt. Beijing har vært Kinas hovedstad i over 800 år og gjennom fem dynastier - Liao, Jin, Yuan, Ming og Qing. Liaodynastiet regjerte mellom 936 og 1125 eKr, men det ble beseiret av tartarene, som grunnla Jindynastiet. På 1200-tallet angrep mongolene under ledelse av Djingis Khan. Barnebarnet hans ble den første keiseren i Yuandynastiet og valgte å flytte hovedstaden nordover. Byen var da verdens største med rundt 400.000 innbyggere. Dessverre er de fleste bygningene fra denne tiden gått tapt. I 1421 ble Beijing igjen gjort til sentrum i riket etter at Mingdynastiet hadde fordrevet mongolene. Beijing forble også hovedstad under Qingdynastiet. I 1860 ble Kina invadert av franske og engelske tropper som satte ild på den uvurderlige kulturarven. Etter 1860 ble hovedstaden flyttet atter engang, men etter 1949, da kommunistene kom til makten, har Beijing vært Kinas hovedstad.
Reise rundt
Kollektivtrafikken i Beijing er billig og velutbygd, men det er ofte trengsel.
T-bane: Et godt alternativ for å unngå trafikkork. Skiltet "D" betyr "Ditie", som igjen betyr t-bane. T-banenettet er åpent mellom 05:00 og 22:30, og navnet på t-banestasjonene angis slik at også reisende fra Vesten kan orientere seg. Billetten koster omtrent tre yuan.
Buss: En verden for seg selv. Med over 400 linjer, er bussrutenettet godt utbygd. Bussene er ofte fullstappet, så det kan være vanskelig å se hvor man skal gå av. Konduktøren kan være behjelpelig hvis du viser ham reisemålet ditt på et kart. Bussen koster drøyt en yuan. Noen busser har esker der du legger fra deg mynt, så du trenger det akkurate beløpet. Minibussen er et mer komfortabelt alternativ. Den kjører på de mest populære strekningene, blant annet mellom de forskjellige turistattraksjonene.
Taxi: Tilbys i forskjellige prisklasser og koster mellom en og to yuan/km. Det er alltid bedre å praie en drosje på gaten enn å hoppe i dem som venter utenfor turisthotellet.
Restauranter
Kinesisk fastfood. Det tilbys mat overalt. Det er et mathjørne i alle varehusene og utallige stands på gaten. Det serveres kinesiske nudler og dumplings i alle mulige former. Det blir tilbredt ris, kjøtt, grønsaker og fisk mens du ser på. I gaten Wangfuing Xiachijie, vest for Wangfuijing, er det stands med spesialiteter fra alle Kinas hjørner.
Goubuli, 155 Di'anmenwai Dajie, ligger ved Di'anmen. Et bra sted for å teste dumplings. Det er en fastfoodavdeling nederst, der du bestiller i løs vekt. Trangt, kinesisk og billig, og du kan også bestille takeaway. Prisnivå: Billig.
Jinan Huangdu Food Street, Jinan Huangdo Hotel, 6 Being Zhan Dong Jie. Dette er gaten på østsiden av sentralstasjonen. Her selges det mer enn 200 typer småretter fra hele Kina. Prisnivå: Billig.
Gongdelin, 158 Qianmen Nandajie, rett overfor porselensforretningen Jingdezhen. En populær restaurant i flere etasjer, med røtter i Shanghai. Vegetarkjøkken med en del overraskelser. Hva sier du til en vegetarisk anderett, hvor maten er bygd opp slik at den ligner en and? Prisnivå: Middels.
Ai Yaou Hunan Restaurant, 9 Liangmaqiao Lu, rett overfor hotellet Hilton. En liten restaurant med mye trengsel og stor popularitet. Spesialiserer seg på hunnisk mat. Prisnivå: Middels.
The Courtyard, 95 Donghuamen Dajie, utenfor den østre porten til Den forbudte byen. Tlf 010-652 688 83. Er blant verdens 50 beste restauranter, ifølge Condé Nast Traveller's restaurantliste. Ligger i skjæringspunktet mellom vestlig og kinesisk cuisine og har et elegant miljø. Restauranten har også et galleri med samtidskunst i underetasjen og en sigarlounge i overetasjen. Prisnivå: Dyrt.
Natteliv
"The Bar Street" er en bargate i Sanlitum Lu. Sanlitum og Gongti er bydeler med høy tetthet av hoteller, ambassader og konsulater, så det er naturlig at de også har sin egen hektiske bargate. Det er et vestlig publikum i mange av barene. Her finner du for eksempel den upretensiøse baren Jazz Yu (18 Sanlitun Bei Lu, tlf 010-641 512 27), innredet i tre og som har holdt på en stund, samt den velutrustede Minder's Bar på Sanlitun Nan Jie.
Tianqiao Happy Teahouse, 1-B Beiwei Lu, tlf 010-630 406 17. Tehustradisjonen går langt tilbake i tid i Beijing, og underholdningen har alltid spilt en større rolle enn selve teen. Et typisk program kan bestå av en beijingopera, en kunstform hvor sterkt sminkede skuespillere beveger seg til musikk i rask og markant takt, men også utfører akrobatikk, historiefortelling og den tradisjonelle kunsten å "bytte ansikt" lynraskt. Dette bør do definitivt se dersom du vil få et innblikk i kinesisk kultur. Tianqiao Happy Teahouse har eksistert siden 1933 og har en koselig gammeldags atmosfære.
Orange. 2 Xingfu 1 Cun 10 Xiang, rett overfor den nordre inngangen av Worker's Stadium. Selv i Beijing hedres Stanley Kubrick. Denne klubben er minimalistisk innredet, har et stort dansegulv og er svært populær blant det mer trendy publikumet.
Puppet Theatre, A1, Section 1, Anhua Xi Li, Bei Sanhuan Lu (tredje ringvei, rett overfor Sogo Department Store), tlf 010-642 547 98. Mens beijingoperaen var underholdning for eliten, så var dukketeateret det for folk flest. Hånddukker, marionetter og skyggeteater er blitt en rik tradisjon og tiltrekker seg nå et blandet publikum.
Vics, ved Worker's Stadium (Gongren Tiyuguan) i Chaoyangdistriktet. Moderne klubb for energisk dansing, både for ambassadefolk og studenter. Åpent hver dag mellom 19-06.
Zhengyici Theatre, 220 Quianmen Xiheyan, tlf 010-631 894 54. Stemningsfull bejingopera i sitt naturlige miljø. En minnerik kveld, om så bare for trebygningens flotte arkitektur, den siste av sitt slag i Beijing. Man kan også bestille mat her. Forestilingene begynner kl 19:30 og koster 150 yuan.
Severdigheter
Turistkontoret Dongcheng (East City) Turist Information Centre ligger sentralt på 10 Dengshikou, Xi Jie, en tverrgate til Wangfujing, og nås på tlf 010-651 230 43.
Den forbudte byen. Storslåtte palasser, paviljonger og hager. Et tyvetalls keisere har regjert herfra under de to siste dynastiene, Ming og Qing, i perioden som kalles for Midtens rike og varte i drøyt 500 år, frem til 1911. De etterlot seg en overdådighet som med tiden er blitt Beijings største turistattraksjon. Pass på å rekke frem til keiserpalasset, hvor monarkene bodde.
Keiserbyen. Intet vanlig menneske hadde lov til å sette sine ben innenfor det inngjerdede området under keisertiden, unntatt de titusenene av tjenestefolk som jobbet på området. Tjenestefolket bodde i kvartalene nord for gamle Beijing, i Keiserbyen, også de bak høye murer. Boplassene ble organisert etter yrkestilhørighet. De keiserlige ammene hadde for eksempel sin egen gate, Naizi Fu.
Den himmelske freds plass (Tiananmen). Massakren på Den himmelske freds plass var i 1989, da regjeringsstyrker skjøt ned tusenvis av fredelige demonstranter, for det meste ungdommer som protesterte mot det undertrykkende regimet. Dette er verdens største plass, som er omgitt av regjeringsbygg, Folkets store sal - som tilsvarer et parlament - og mausoleet til Kinas tidligere leder Mao.
Maos Mausoleum. På den søndre delen av Den himmelske freds plass hviler Kinas avdøde leder Mao Zedong i en hvit krystallkiste drapert med et flagg, til allmenn beskuelse. Åpent man–lør 8:30-11:30, pluss man, ons og fre 14:00–16:00.
Beijings botaniske hage. Et stort parkområde som er delt oppi flere hager og rommer 2000 forskjellige plantearter. Et skjønt og grønt avbrudd fra storbyjungelen. Her er det særskilte veksthus som gjenskaper tropisk- og ørkenklima. Gå ikke glipp av kirsebærhagen på vårtid eller de flotte utstillingene av bonsaitrær. Botanisk hage ligger bortenfor sommerpalasset, og det anbefales å ta en taxi hit.
Sommerpalasset, Yiheyan. Egentlig et enormt tempelområde som ble påbegynt på 1100-tallet og nå inkluderer hager, paviljonger og en stor sjø. Åpent hver dag 08:00-17:00.
Den kinesiske muren. Hva hadde vel et kinabesøk vært uten å gå noen skritt på et av verdens fremste byggverk? Den kinesiske muren er 6350 kilometer lang og har sysselsatt utallige mennesker i generasjoner siden byggeprosjektet startet på 400-tallet fKr. Den delen som er utenfor Beijing, ligger ca 110 kilometer nordøst for byen, og det organiseres enn rekke turer hit fra Beijing. Reisen tar om lag tre timer.
Shopping
Beijing har fire hovedområder for shopping: Wangfujing har mange små motebutikker med relativt høye priser. Xidan har flere store varehus. Man drar til Dongdang når man vil handle kjente merkeklær, og til Qianmen for å handle billige sko og klær. Jianguomenwai Dajie er også et godt strøk for å handle klær. Zhongguancum, eller "Silicon Alley" som det også kalles, er Beijings fremste område for å kjøpe elektronikk. Silicon Alley ligger nordvest i Beijing.
Sung Dong An Plaza, i Jinyu Hutong, på østsiden av Wangfuing. Det største varehuset i Beijing, med et lyst shoppinglandskap på 12 hektar. Merkeklær, sko, restauranter, forskjellige spesialforretninger og massevis av salgsvarer i underetasjen.
Tongrentang, 24-26 Dazhalan Jie. Et stort apotek fra 1669, hvor det fortsatt selges urgammel kinesisk medisin side om side med den moderne. Hvorfor ikke kjøpe en ginsengrot til flere hundre tusen kroner?
Beijing Silk Shop, 5 Zhubaoshi Jie (går du sørover langs Quian Dajie, så er det det første smuget inn til venstre). Et veletablert sted for å kjøpe tøyer av kinesisk kvalitetssilke til bedre pris enn i turistbutikkene. I underetasjen selges det tøyer og i overetasjen ferdigsydde klær.
Zhonghai elektronikkmarked, hjørnet Zhongguancum Lu og Haidian Lu. En basar i en etasje med alskens tenkelige elektronikkvarer. Markedet har allerede etablert seg som en klassiker. Når du er her, befinner du deg også i hjertet av Beijings elektronikkverden. Det ligger flere varehus og butikker som selger datautstyr og andre elektroniske røverkjøp i omegnen.
Yaxiu Clothing Market, 58 Gongrentiyuchang Bei Lu. Her finner du et stort utvalg av kopierte merkevarer samt silketøyer. Yaxiu er egentlig et toetasjers varehus med en rekke klesutsalg. Fordelen med Yaxiu fremfor det mer kjente Silk Market (se nedenfor), er at prisene er noe lavere her.
Silk Market, Xiushui Jie, fra Jianguomenwai Dajie og i nærheten av t-banestasjonen Yong'anli. Et kjent marked med det nesten alt innen klesveien, selv om det meste er plagiater. Det selges naturligvis også en god del silke.
Sikkerhet
Selv om kriminaliteten er et økende problem i Beijing, er byen likevel fortsatt sikrere enn mange europeiske storbyer. Men Beijing har selvsagt også sin andel av proffe lommetyver. Pass derfor på verdisakene dine. Nødnummeret til politiet er 110, som ellers nås på tlf 640 477 99. Brannvern er på tlf 119 og nødlege på tlf 120.